Powstał projekt zabudowy terenów przy ul. Spacerowej

08/23/2019

25-go lipca w hotelu Bristol odbyła się prezentacja koncepcji zabudowy terenów przy ul. Spacerowej w Rzeszowie. Planów było już wiele, wielu inwestorów przymierzało się do tego projektu i nie gasły dyskusje szczególnie wśród mieszkańców ulicy Spacerowej. Jak to wieżowce w miejscu, gdzie dominuje niska zabudowa? Co z dojazdem? Przecież tu nie ma żadnej ulicy.

Maciej Łobos – architekt oraz Prezes Zarządu firmy MWM Architekci – z pasją opowiadał o nowym osiedlu, pokazywał wizualizacje i odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

Pierwszą myślą architektów z MWM był … Hobbiton: niska zabudowa z zielonymi dachami. Następną wizją było południe Europy z miasteczkami na skarpach: intensywna zabudowa, która wygląda na rozproszoną. Kolejne koncepcje doprowadziły do pomysłu „górki mieszkalnej” z dużą ilością zieleni oraz słońca. Projekt architektów zakłada zabudowę kwartałową, co oznacza, że tereny zabudowy wielorodzinnej lub usługowej tworzą kwartały, na których przenikają się różne typy przestrzeni: przede wszystkim publiczna i sąsiedzka (wewnątrz dziedzińców).

Maciej Łobos poruszył kilka niezwykle ciekawych tematów. Jednym z nich była „strefa Wonnerf”. To pomysł, które powstał w Holandii w latach 70-tych XX wieku i był reakcją na wzrost liczby samochodów w strefach, wymagających szczególnego bezpieczeństwa, np. w rejonie szkół i miejsc zamieszkania. Na ulicach w strefie Woonerf nacisk położony jest na uspokojenie ruchu, istotne są także walory estetyczne (zagospodarowanie terenów zielonych). Zachowany jest ruch uliczny, jednak priorytetem są piesi oraz rowerzyści. To przestrzeń publiczna, łącząca funkcje ulicy, deptaku, parkingu oraz miejsca spotkań mieszkańców. Takie „mieszkalne podwórka”, bo tak właśnie należy tłumaczyć słowo woonerf, zaczynają powstawać także w Polsce. Strefa Woonerf planowana jest właśnie na osiedlu przy ulicy Spacerowej. Zamysł jest taki, aby mieszkańcy nie szukali odskoczni, nie musieli wsiadać do samochodu, by znaleźć się w parku czy miejscu, gdzie możliwy jest odpoczynek od miasta. W tym samym celu osiedle będzie posiadało bogatą część usługowo-handlową oraz strefy dla dzieci i młodzieży.

Interesującym aspektem poruszanym przez architekta był podział przestrzeni zarówno w mieście, jak i w samym domu. Powstanie wielkich bloków, które zdominowały krajobraz miast, zaburzyło hierarchiczny charakter struktury, zniszczyło poczucie bezpieczeństwa, a to z kolei doprowadziło do wzrostu przestępczości. Bo człowiek potrzebuje każdego rodzaju przestrzeni, czyli: przestrzeni publicznej (np. w centrum miasta), półpublicznej (dzielnica, osiedle), półprywatnej (skwer w pobliżu domu, uliczka pod blokiem) oraz prywatnej (własne mieszkanie lub dom). W samym mieszkaniu czy domu także możemy wyróżnić podobne przestrzenie. Przedpokój to strefa publiczna, salon - półpubliczna, kuchnia dla wielu kobiet jest już przestrzenią półprywatną, natomiast sypialnia czy łazienka to strefy prywatne. Osiedle przy ulicy Spacerowej będzie miało zachowane te przestrzenie.

Problemy podnoszone przez mieszkańców są istotne dla twórców osiedla. Wychodzą oni z założenia, że każdą trudność trzeba zauważyć i rozwiązać. I tak plany obejmują budowę nowej drogi łączącej ulicę Zelwerowicza z ulicą Sikorskiego, zadbanie o optymalny odpływ wody, aby zapobiec zalewaniu, poprzez budowę zbiorników retencyjnych na przykład na dachach lub w klombach. Mieszkańcy obawiają się także większego smogu, jednak jego głównym sprawcą nie jest zwiększony ruch uliczny, a niewłaściwy sposób ogrzewania. Tego problemu osiedle generować nie będzie. Pan Maciej Łobos poruszył także temat dostępu promieni słonecznych i kwestii zacienienia. I tu trzeba przyznać, że projekt jest niezwykle przemyślany i opracowany zgodnie ze wszystkimi wymogami formalnymi oraz w trosce o mieszkańców domów zabudowy szeregowej i jednorodzinnej w pobliżu planowanych budynków. Niektórzy mieszkańcy obawiają się osuwania ziemi (osiedle powstanie na wzniesieniu) przez budowę podziemnych garaży (które w niektórych miejscach będą miały cztery kondygnacje), jednak cała inwestycja została opracowana przez wybitnych specjalistów zgodnie ze wszystkimi normami bezpieczeństwa.

Na osiedlu powstanie około 600 mieszkań w blokach 3-8-kondygnacyjnych.

wstecz